Na dnešním setkání se sportovními svazy informovali zástupci Národní sportovní agentury a Antidopingového výboru o vzniku Národního rozhodčího soudu pro sport (NRSPS), jeho budoucím fungování a dopadu na činnost sportovních svazů.
V Technické knihovně ČVUT proběhlo informativní setkání, kterého se zúčastnili zájemci z řad sportovních svazů, předseda NSA Filip Neusser, předseda Antidopingového výboru Jiří Janák, vedoucí oddělení metodiky Tereza Plevková a činnost NRSPS představil jeho předseda Jan Brodec.
Na konferenci zazněly změny v oblasti rozhodování o porušení antidopingových pravidel a dalších záležitostí týkajících se antidopingu, které vyplynuly zejména z auditu Světové antidopingové agentury (WADA). „Cílem NRSPS je transparentní a nezávislé rozhodování kauz, a to v souladu s mezinárodními pravidly a stanovisky WADA. Soud bude rozhodovat v tříčlenných rozhodčích senátech a předsedat mu bude pětičlenné předsednictvo jmenované předsedou NSA Filipem Neusserem. Senát se skládá ze člena předsednictva a dvou rozhodců. Podmínkou pro zápis na seznam rozhodců, i pro možnost být jmenován členem předsednictva soudu, je právní vzdělání, praxe v oboru sportovní právo a znalost antidopingových pravidel,“ uvedl Brodec.
Rozhodování dopingových sporů bude probíhat na základě upravené a novelizované Směrnice pro kontrolu a postih dopingu ve sportu v ČR, nově vzniklého Statutu a Jednacího řádu, které jsou k nahlédnutí na https://agenturasport.cz/antidoping/. „Důvodem pro změnu bylo mimo jiné i špatné fungování Arbitrážní komise, na které zmiňovaný audit upozornil,“ řekl na setkání Neusser. Antidopingový výbor také požádal sportovní svazy o spolupráci v oblasti testování sportovců. „Prosím o součinnost v podobě důsledného a včasného vyplňování míst pobytu v systému ADAMS, bezproblémové zajištění kontaktování sportovce komisařem v místě pobytu a oznamování ukončení nebo přerušení sportovní kariéry,“ požádal svazy Janák.
Vedoucí oddělení metodiky Antidopingového výboru Tereza Plevková svazy informovala o možnostech antidopingového vzdělávání sportovců. „Plánujeme online vzdělávání prostřednictvím platformy ADEL v českém jazyce, školení doprovodného personálu sportovců lektory ADV ČR, webináře pro sportovce a jejich doprovodný personál s aktuálními informacemi a pravidly pro rok 2022. Informace k možnostem vzdělávání najdete i na nově zřízeném facebooku Antidopingového výboru – https://www.facebook.com/antidoping.cz,“ uzavřela Plevková.